Vyhľadávanie

Ako ochrániť auto proti korózii?

2.10. 2023

Korózia predstavuje problém, ktorý častejšie riešia majitelia starších vozidiel, ale raz neminie ani súčasné moderné autá. Ochrana voči korózii u automobilov spočíva v správnej starostlivosti a preventívnych opatreniach. Ako je možné redukovať vplyv korózie a ako vozidlo chrániť pred nevratným poškodením spôsobeným koróziou čo najdlhšie? To sa dozviete v našom článku!

ochrana-proti-korozii-(1).jpg

Základom je pravidelná očista automobilu

Pýtate sa, ako zabrániť korózii auta? Pravidelná údržba automobilu a čistenie sú základom prevencie proti korózii auta. Predovšetkým počas nepriaznivých poveternostných podmienok je dôležité dôkladne umyť auto, a to najmä v zákutiach, kde sa hromadia nečistoty a v zime posypová soľ.

Posypová soľ je známym spúšťačom korózie, a preto je dobré ju odstrániť čo najrýchlejšie, aby ste minimalizovali riziko poškodenia karosérie. Auto môžete umyť doma s pomocou záhradnej hadice, autošampónu a špongie.

Investujte raz za čas aj do vosku

Pravidelné voskovanie karosérie vytvára ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje pôsobeniu vlhkosti a solí na lak auta. Navoskovať si môžete auto doma podľa priloženého návodu, alebo v umývačke zvoliť program vrátane voskovanie auta.

Dajte pozor na polietavú hrdzu

So znečistením tzv. vzdušnou koróziou sa stretnete takmer pri každom vozidle, ale mnohí vodiči o tomto jave vôbec nevedia. Polietavá hrdzajemné častice železného prachu, ktoré sa uvoľňujú pri brzdení a obrusovanie brzdových kotúčov.

poletava-rez.jpg

Tieto častice voľne pohybujú vzduchom a usadzujú sa na rôznych častiach vozidla. Tieto mikroskopické častice sú ostré a majú schopnosť sa zacvaknúť do povrchov. Pokiaľ sa však umývate vozidlo bežným spôsobom, polietavá hrdza často na karosérii zostáva. Pre účinné odstránenie polietavej hrdze potrebujete špeciálny odstraňovač polietavej hrdze, ktorý je schopný odstrániť aj zapečený brzdový prach.

Ďalšie preventívne kroky smerom k ochrane proti korózii

Ochrana proti korózii auta zahŕňa aj rýchle zacelenie slabých miest, kde by mohlo auto rezivieť. Jedným z takýchto prípadov sú škrabance v laku. Ošetrite ich preto čo najskôr, aby ste zabránili korózii karosérie. Dôležitá je tiež pravidelná kontrola podvozku. Tú môžete urobiť aj doma, ak máte nájazdy. Najistejšia je ale pravidelná kontrola vozidla v autoservise, ktorú môžete spojiť napríklad s prezúvaním pneu.

Vyberajte autá s najlepšou ochranou proti korózii

Jedným zo základných opatrení proti korózii je zaobstarať si auto s výbornou ochranou proti korózii. Medzi najlepšie automobily, čo sa týka ochrany proti korózii, dlhodobo patria všetky modely Audi, VW Golf, VW Passat, Volvo S80, ale dokonca aj Peugeot 307. Tieto modely je možné pri základnej údržbe vidieť na cestách ako autá bez korózie aj napriek skoršiemu roku výroby.

Vyskúšajte náter podvozku proti korózii

Ošetrenie podvozku auta proti korózii môže značne prispieť k prevencii korózie. Táto ochranná vrstva vytvára bariéru medzi kovom a prostredím, ktoré by mohlo spôsobiť poškodenie. Zvoľte kvalitný náter proti korózii, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom aj mechanickému opotrebovaniu.

Oprava korózie auta

Skôr či neskôr sa korózii v starších vozidlách nevyhnete. Ak ste zachytili koróziu auta v počiatočnom štádiu, keď ide len o menšie zhrdzavené miesto, môžete ju ľahko opraviť sami.

Ako odstrániť koróziu z auta?

  • Pomocou brúsneho papiera odstráňte farbu a hrdzu, kým sa nedostanete ku kovovému podkladu.
  • Túto oblasť ošetrite priemyselným benzínom, naneste základný náter a počkajte, kým zaschne.
  • Pri odstraňovaní korózie je dôležité chrániť sa ochrannými okuliarmi a respirátorom proti prachu.

Pokiaľ však nemáte potrebné nástroje, alebo si na odstránenie korózie svojpomocne netrúfate, nie je problém sa obrátiť na autoservis. Odborníci v autoservisoch majú skúsenosti s riešením problémov s koróziou a zariadia, aby vás ďalej netrápili. Vždy je však dôležité, aby ste v prípade, že vám auto začne hrdzavieť, začali situáciu riešiť čo najskôr.

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

Ďalšie články v poradni