Vyhľadávanie

Ako poznám, aké hlučné pneumatiky sú?

19.4. 2023
Automobily pri jazde spôsobujú hluk. Jedným z hlavných zdrojov hluku je kontakt medzi pneumatikami a vozovkou. Hlučnosť pneumatík je jedným z parametrov, o ktorého zníženie sa výrobcovia pneumatík usilovne snažia. V dnešnom článku si ukážeme, ako spoznať viac či menej hlučné pneumatiky z tzv. EU štítku.

Hodnotu hlučnosti pneumatík vyčítate z EU štítku pneu

Hlučnosť pneumatiky možno vyčítať z EÚ štítku prideleného konkrétnej pneumatike. Vonkajší hluk pneumatík je na pneu vyjadrený konkrétnou hodnotou v decibeloch (dB). Tá je doplnená symbolom zvukovej vlny a hodnotením:

  • A (tiché pneumatiky)
  • B (stredne hlučné pneu)
  • (hlučné pneumatiky)

Toto označenie sa používa od 1. mája 2021. Predtým sa používalo označenie reproduktora s počtom vĺn. Mohli ste sa stretnúť s jednou, dvoma alebo troma čiernymi vlnami. Jedna čierna vlna značila najtichšie pneumatiky, zatiaľ čo tri čierne vlny značili najhlasnejšie pneumatiky.

Energetický štítok EU pneu a hlučnosť pneumatík v dB

  • Referenčná pneumatika značky Michelin s týmto štítkom má hlučnosť 69 decibelov (A), takže patrí medzi tiché pneumatiky.
EU-stitek-(1).png

Energetický štítok pneu ukazuje aj ďalšie vlastnosti

Medzi ďalšie informácie, ktoré sa môžete z energetického štítku vyčítať, patrí napríklad vplyv pneumatík na spotrebu auta a brzdná dráha na mokrej vozovke.

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

Ďalšie články v poradni