Vyhľadávanie

Pre koho sú celoročné pneumatiky vhodné?

15.4. 2020
Celoročné pneumatiky využijú vozidla alebo vodiči, ktorí najazdia málo kilometrov a jazdí predovšetkým v miernych oblastiach. Celoročné pneumatiky je kompromis medzi letnou a zimnou pneumatikou. Zjednodušene povedané, ideálnym majiteľom celoročných pneumatík je človek, ktorý má ročný nájazd do 5 000 km a pohybuje sa predovšetkým po meste.

V niektorých prípadoch je lepšie zvoliť striedanie pneumatík

Ak jazdíte celý rok, nabehnete nad 5 000 km ročne a pohybujete sa v mestskom, diaľničnom alebo dokonca horskom prostredí, je jasné, že využijete potencionál letných aj zimných pneumatík. K tomu sa vám bude hodiť poznať obdobie, kedy začína a končí povinnosť zimných pneumatík v SR.

Striedanie versus celoročné pneumatiky

My ako odborníci preferujeme sezónne prezúvanie pneumatík. Letné a zimné pneumatiky sú presne koncipované dezénom aj zmesou, aby fungovali čo najlepšie v období, ktoré majú preklenúť. Líšia sa svojou koncepciou. Zmes zimných pneumatík je vyrobená tak, aby aj pri mínusových teplotách zaistila priľnavosť na zimných vozovkách so snehom, ľadom a brečkou.

 

Letné pneumatiky majú tieto zimné vlastnosti veľmi obmedzené. Pre letné obdobie sú ale vytvorené tak, aby napríklad pri daždi perfektne odvádzali vodu, mali výbornú brzdnú dráhu, ovládateľnosť na suchej vozovke ai.

Celoročné pneumatiky sú vždy kompromisom medzi všetkými vlastnosťami. Musí fungovať v akomkoľvek prostredí, preto ako uvádzame na začiatku tohto článku, sú vhodné skôr pre mestskú prevádzku s malým ročným nájazdom km. Laicky by sa dalo povedať, že sú ideálne na cestu do práce a domov. Viac si o tejto téme môžete prečítať v článku Ako a kedy používať celoročné pneumatiky.

Pred nákupom pneumatík vždy odporúčame brať do úvahy prostredí, nájazd km a podľa toho vyberať typ pneu, ktorý je pre vás vhodný.

Ďalšie články v poradni