Vyhľadávanie

Štartovanie cez káble

15.5. 2024
Niekedy sa to stane každému. Ráno sadnete do auta, otočíte kľúčikom a nič. Batéria povedala dosť. Ale nebojte sa, štartovanie auta cez káble zvládnete ľavou zadnou. Vraj neviete, ako použiť štartovacie káble? Poďme sa pozrieť na návod na štartovanie auta cez káble.
Image by jcomp on Freepik

Čo budete potrebovať?

Než sa pustíme do práce, uistite sa, že máte správne nástroje. Potrebujete kvalitné štartovacie káble, ktoré sú dostatočne dlhé a majú dobrý prierez, aby zvládli potrebný prúd. A samozrejme druhé vozidlo s plne nabitou batériou.

Štartovanie cez káble Diesel vs. Benzín

Predtým, než so štartovaním začnete, majte na pamäti, že dieselové motory potrebujú viac prúdu na naštartovanie, pretože majú vyšší kompresný pomer. To znamená, že je obzvlášť dôležité použiť káble s dostatočným prierezom a uistiť sa, že batéria druhého vozidla je plne nabitá.

Postup štartovania cez káble

Pripravte obe autá: Postavte ich blízko seba, ale tak, aby sa nedotýkali. Zaistite, aby boli oba motory vypnuté a obe vozidlá v neutráli.

Ako zapojiť štartovacie káble:

  • Pripojte červený kábel k pozitívnemu (+) pólu vybitej batérie a potom k pozitívnemu pólu nabitej batérie.
  • Pripojte čierny kábel k negatívnemu (-) pólu nabitej batérie a druhý koniec ku kovovej časti bloku motora vybitého auta, ďaleko od batérie.
Štartujte: Najskôr naštartujte vozidlo s dobrou batériou a nechajte ho chvíľu bežať. Potom skúste naštartovať vozidlo s vybitou batériou. Pokiaľ auto naskočí, nechajte ho bežať, aby sa batéria dobila.

Odpojenie káblov: Akonáhle je auto s vybitou batériou naštartované, odpojte káble v opačnom poradí, než ste ich pripájali. Začnite čiernym káblom na vybitom vozidle a potom pokračujte podľa krokov spätne.

Image-by-gpointstudio-on-Freepik.jpg
Image by gpointstudio on Freepik

Dôležité tipy

  • Nikdy nepripájajte negatívny čierny kábel priamo k negatívnemu pólu vybitej batérie – mohlo by dôjsť k poškodeniu až výbuchu batérie.
  • Pokiaľ má vaše auto systém ŠTART-STOP, uistite sa, že štartovacie káble sú kompatibilné s týmto systémom. Štartovanie cez káble pri ŠTART-STOP režime potom prebieha podobne, ako u bežných áut: pripojíte svorku na kladný pól (+) vybitej batérie, pripojíte svorku na kladný pól (+) pomocného auta, pripojíte svorku na záporný pól (-) pomocného auta a poslednú svorku pripojíte na kostriaci bod motora pri aute s režimom ŠTART-STOP. Potom pokračujete podľa postupu vyššie.
  • Pri štartovaní cez káble pri 24V systéme sa uistite, že používate vozidlo so zodpovedajúcim napájacím systémom pre štartovanie.
A čo štartovanie motorky cez káble? Postup je rovnaký, ako pri štartovaní auta, ale musíte byť trochu opatrnejší, pretože všetko je menšie a elektronika motorky citlivejšia.

Image-by-freepika.jpg
Image by Freepik

Štartovanie cez štartovacie káble je hračka

Postup štartovania auta cez káble je bezproblémový, ak presne viete, ako na to, a ako pripojiť štartovacie káble. Pamätajte, že správny postup a bezpečnosť sú kľúčové. Či už riešite ranné prekvapenie s vybitou batériou alebo idete pomôcť kamarátovi, vždy je dobré mať v aute sadu kvalitných štartovacích káblov.

Nezabudnite sa o svoju batériu starať a tiež pravidelne kontrolovať stav svojej batérie, hlavne v chladných mesiacoch, keď je batéria viac namáhaná. Správne štartovanie cez káble vás nielenže dostane z nepríjemnej situácie, ale taktiež môže predĺžiť životnosť vašej batérie. Kontrola batérie by mala byť súčasťou základnej údržby auta.

Ďalšie články v poradni