Vyhľadávanie

Ako často meniť olej v aute a ako vybrať ten pravý?

22.11. 2023
Pravidelná výmena oleja v motore patrí medzi základné servisné úkony pre optimálny chod motora a predĺženie jeho životnosti. Názory na vhodný interval výmeny sa líšia a ľudia často vedome prekračujú odporúčané limity s cieľom ušetriť pár stoviek. To však môže viesť k rýchlejšiemu opotrebovaniu trecích častí motora a vyššie náklady na opravu motora. Tá už však býva oveľa nákladnejšia, než pravidelná výmena motorového oleja. Starosť o včasnú výmenu maziva tak patrí medzi kľúčové faktory na udržanie auta v optimálnej kondícii.

doplnenie-oleja.jpg

Ako často meniť olej?

Táto otázka síce znie jednoducho, ale odpoveď je o niečo komplikovanejšia. Každé auto je jedinečné a každý vodič má iný štýl jazdy a prejde rôzny počet km za rok. Všeobecné odporúčanie znie meniť motorový olej v intervale 10 až 15 tisíc kilometrov.

Výrobca konkrétneho auta udáva odporúčaný interval výmeny oleja v manuáli. Pokiaľ si chcete zabezpečiť optimálny stav motora, nie je nič zlé na skrátenie intervalu na 5 až 8 tisíc kilometrov.

Pri vozidlách s nízkym ročným nájazdom (do 10 tisíc km) sa odporúča vykonávať výmenu oleja aspoň raz ročne. Vlastnosti oleja totiž degradujú nielen vplyvom najazdených kilometrov, ale aj pod vplyvom počasia a početnosti studených štartov.


Nezabudnite vymeniť olejový a vzduchový filter

Okrem výmeny oleja je dôležité tiež vymeniť olejový filter. V zanesenom filtri sa často nachádza stuhnutý olej, ktorý sa uvoľní až po zahriatí. Tým pádom hrozí nedostatočné mazanie motora, čo sa môže negatívne prejaviť na životnosti motora.

filtre-v-aute.jpg

Spolu s výmenou olejového filtra zvážte aj výmenu vzduchového filtra. Ten slúži na ochranu motora pred prachom a nečistotami. Pri tejto príležitosti odporúčame rovno vymeniť aj kabínový (peľový) filter. Ten sa stará o udržanie zdravej klímy vo vozidle.


Fungujú long life oleje?

Možno už ste zaregistrovali rastúcu popularitu tzv. longlife olejov, ktoré sľubujú interval výmeny až 30 tisíc kilometroch. Je však dôležité zdôrazniť, že táto hodnota rozhodne neplatí vo všetkých podmienkach a už vôbec nie pre všetky vozidlá.

Kľúčovým faktorom je tiež olejový filter, ktorého maximálna životnosť sa pohybuje okolo 15 tisíc kilometrov. Nastáva tu tak zásadná otázka. Nie je predsa len výhodnejšie vymeniť olej spolu s filtrom? My určite odporúčame súčasnú výmenu oleja a filtrov.


Aký motorový olej podľa typu auta?

Neviete, aký olej do motora vybrať? Otázka ako vybrať motorový olej sa na prvý pohľad môže zdať zložitá, ale v skutočnosti je to celkom jednoduché. Základné špecifikácie oleja sú uvedené v servisnej knižke vozidla. Vždy sa riaďte týmito údajmi, pokiaľ vám odborník neposkytne iné odporúčanie (väčšina motorov má určitú toleranciu).
druhy-motorovych-olejov.jpg

Čo znamenajú písmená a čísla na motorovom oleji?

Dôležité je pozerať sa na označenie SAE. Komu udáva viskozitu oleja, a klasifikáciu výkonnosti ACEA (Európa), alebo API (Amerika). To poskytuje informácie o vlastnostiach maziva v závislosti od pracovného zaťaženia. Akonáhle máte tieto informácie (napr. 5W30, 10W40, 0W20 atď), zostáva vám iba vybrať konkrétnu značku oleja.


Ako vybrať značku motorového oleja?

Väčšina renomovaných výrobcov ponúka široký sortiment olejov pokrývajúcich rôzne výkonnostné triedy a viskozity. Okrem ceny oleja berte do úvahy aj skúsenosti motoristov a automechanikov s konkrétnym mazivom.

Olej do motora je investícia, ktorá vás nemusí nutne zruinovať. Najlacnejšie 5 litrové balenie oleja sa pohybuje okolo 500 Sk a aj tieto cenovo dostupnejšie oleje plnia svoju funkciu. Niektoré vybrané značky navyše ponúkajú aj širokú škálu prémiových olejov, ktoré znižujú trenie a opotrebovanie súčiastok motora.

Medzi veľmi spoľahlivé značky olejov sa radí napr. AralCastrol a Motul. Oleje týchto výrobcov majú optimálnu viskozitu a ich súčasťou sú aditíva, ktoré zlepšia výkon a predĺžia životnosť motora.


Čo znamená červená kontrolka oleja?

Kontrolka oleja sa na chvíľu rozsvieti vo chvíli, keď naštartuje motor, ale potom by mala zhasnúť do niekoľkých sekúnd. Ak zostane rozsvietená alebo bliká, môže to znamenať problémy so snímačom alebo skutočné problémy s olejom.

Rozhodne by ste nemali pokračovať v jazde. Zastavte na prvom bezpečnom mieste a vypnite motor. Pokiaľ to umožňuje dopravná situácia, môžete otvoriť kapotu a skontrolovať hladinu oleja. Ak je hladina oleja nízka, môžete doliať olej. Buďte ale opatrní, aby ste sa nedotkli horúcich častí motora.

V prípade, že kontrolka oleja svieti aj po doplnení oleja, alebo pokiaľ nie je jasné, prečo kontrolka svieti, je najlepšie volať odťahovú službu a nechať sa odviezť do najbližšieho autoservisu.

Čo sa stane, keď zanedbám výmenu oleja?

Každé predĺženie intervalu výmeny oleja prináša svoje dôsledky. Tie obvykle nie sú okamžite viditeľné zvonku, ani sa hneď nemusia prejaviť na chode motora. Avšak vo vnútri motora dochádza postupne k hromadeniu karbónových častíc, ktoré môžu fungovať ako tichý pôvodca problémov.

porucha-vozidla.jpg

Hromadenie karbónových častíc má za následok nedostatočné mazanie jednotlivých častí motora, čo vedie k nadmernému opotrebovaniu trecích častí. To spôsobuje zvýšenie teploty hnacej jednotky. To vedie k zvýšeniu spotreby paliva a úbytku výkonu. V pokročilej fáze môže dôjsť k nevratným poškodeniam jednotlivých komponentov, a v extrémnych prípadoch aj zadreniu a prehratiu motora

Dopady odkladania výmeny oleja nemusia byť viditeľné hneď, ale dokonca ani počas prvého roka. Vážnejšie problémy sa môžu prejaviť až po 5 alebo 10 rokoch. Výsledkom môže byť nadmerné trenie, úbytok výkonu a nutnosť opravy, ktorá môže prísť na desiatky tisíc korún.


Pravidelná údržba vozidla sa oplatí

Všetkým týmto problémom by sa dalo predísť výměnou oleja. Odporúčame preto nepodceňovať údržbu auta vrátane výmeny filtra motorového oleja. Významne tak prispejete nielen k optimalizácii výkonu vášho vozidla, ale predovšetkým predĺžite jeho životnosť.


Jak vyměnit olej v autě a jak vyměnit olejový filtr?

Najistejšie bude navštíviť autoservis, kde vám olej vymení preškolený automechanik. Pokiaľ si však chcete olej vymeniť sami, máme pre vás návod:

  1. Auto zľahka prejdite. Ľahko zahriaty olej lepšie potečie. Naopak nemeňte olej po dlhej jazde. Horúci olej by mohol spôsobiť vážne popáleniny.
  2. Zdvihnite vozidlo s pomocou heveru. Auto musí stáť na rovine a byť zabrzdené.
  3. Oblečte si pracovné oblečenie vrátane rukavíc a ochranných okuliarov.
  4. Zložte spodný kryt motora, pod výpustnú skrutku postavte nádobu, do ktorej olej vypustíte.
  5. Povoľte skrutku na dne olejovej vane a vypustite olej do pripravenej nádoby.
  6. Nájdite starý olejový filter a vymeňte ho za nový podľa manuálu k automobilu.
  7. Naskrutkujte späť výpustnú skrutku, dajte späť spodný kryt motora a zložte auto dole z heveru.
  8. Odmerajte si množstvo oleja odporúčané výrobcom a začnite ho postupne dolievať. Priebežne hladinu kontrolujte pomocou mierky (výsledná hladina musí byť medzi minimálnou a maximálnou hodnotou mierky).
  9. Vozidlo naštartuje a nechajte motor chvíľu bežať na voľnobeh. Hladinu oleja opäť skontrolujte. V prípade potreby olej dolejte.
  10. Po dokončení výmeny oleja bude nutné ešte informovať riadiacu jednotku motora, ktorá stráži, že bola výmena oleja vykonaná. Znovu bude tiež nutné nastaviť servisný interval. K tomu už však bude potrebné navštíviť autoservis, ktorý disponuje profesionálnou diagnostikou.

Ako dlho trvá výmena oleja?

Skúsený mechanik v autoservisu vymení olej v aute za 20 až 30 minút, doma vám to pri prvom pokuse bude asi trvať o dosť dlhšie.


Jak odsát olej z motoru?

Môže sa stať, že to s množstvom oleja preženiete. V tomto prípade je niekedy lepšie prebytočné množstvo oleja odsať, než zase liezť pod auto a riskovať, že vypustíte viac oleja, než je treba. Na odsatie oleja z motora vám bude stačiť silikónová hadička a injekčná striekačka.

  1. Jeden koniec hadičky zasuňte do motora a druhý oblečte na hrdlo injekčnej striekačky. Čím väčšiu striekačku nájdete, tým lepšie vám pôjde práca od ruky.
  2. Opätovne natiahnite olej do injekčnej striekačky toľkokrát, koľkokrát je potrebné.
Existuje ale aj špeciálna odsávačka na olej, ktorú zoženiete za pár stoviek.

Čo robiť, keď motor žerie olej?

Príčin pre náhly úbytok motorového oleja môže byť hneď niekoľko. Každopádne by ste úbytok oleja nemali zanedbať. Tu sú najčastejšie dôvody, prečo motor žerie olej:

  1. Vidíte, že tečie olej z motora? Na vine môže byť únik motorového oleja spôsobený netesnosťou, horšom prípade prerazenou olejovou vaňou.
  2. Častým problémom je tiež olej nízkej kvality. Sledujte okrem hladiny oleja aj jeho farbu. Tmavo hnedý či dokonca čierny olej v motore ukazuje, že nastal čas na výmenu oleja.
  3. Poškodené piestne krúžky v motore môžu spôsobiť presakovanie oleja, ktorý následne vniká do vnútornej spaľovacej komory vozidla. To spôsobí nielen spaľovanie oleja, ale aj karbónové usadeniny na krúžkoch a valcoch.
  4. Tesnenie v motore auta môže postupom času začať mierne preplývať. Výsledkom bude väčšia spotreba oleja.

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

Ďalšie články v poradni