Vyhľadávanie

Všetko, čo potrebujete vedieť o zelenej karte

10.7. 2023
Zelená karta je jediný medzinárodne v Európe uznávaný doklad o existencii poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla. Zelená karta jednak umožní preukázať, že vodič príslušného vozidla má v poriadku poistenie zodpovednosti, jednak umožní vstup a prevádzku vozidla na území cudzieho štátu bez nutnosti uhradiť tzv. hraničné poistenie. V nasledujúcich riadkoch si odpovieme na najčastejšie otázky súvisiace s týmto dokladom.

Čo je zelená karta na auto?

Zelená karta je dôkazom, že ste uzavreli a zaplatili povinné ručenie pre svoje vozidlo. Je známa aj pod oficiálnym názvom „Medzinárodná automobilová poisťovacia karta“.

zelena-karta-(1).jpg

Musí byť zelená karta zelená?

Zaužívaný názov „zelená karta“ je odvodený od farby papiera, na ktorý bola predtým je tlačená, ale od roku 2020 už môže byť vytlačená na bežnom bielom papieri.„Zelená karta“ teda už pár rokov nemusí byť zelená.

Bez zelenej karty ani ranu

Rozhodne je však povinnosťou vodiča voziť zelenú kartu v automobile, pretože pri cestnej kontrole hrozí pokuta od polície v prípade, že ju nemáte pri sebe.

Pokiaľ mierite do zahraničia, nezabudnite si do auta pribaliť aj duplikát zelenej karty. V prípade nehody v zahraničí totiž po vás policajti môžu vyžadovať odovzdanie duplikátu zelenej karty.

Aké údaje obsahuje zelená karta?

Zelená karta musí obsahovať rad dôležitých informácií. Patria medzi ne:

  • údaje o vozidle
  • platnosť zelenej karty
  • územná platnosť
  • informácie o asistenčnej službe

Je dôležité skontrolovať, či uvedené informácie zodpovedajú skutočnému stavu. Pokiaľ dôjde k nejakej zmene, napríklad vašej registračnej značky, je nutné včas informovať vašu poisťovňu, ktorá vám následne vystaví novú zelenú kartu.

Čo je dočasná zelená karta?

V prípade uzavretia nového povinného ručenia sa občas vydáva dočasná zelená karta, ktorá má obvykle platnosť 1 mesiac. Táto dočasná karta vám umožňuje prevádzkovať vozidlo od okamihu uzavretia poistenia až do jeho úhrady.

Prepis vozidla a zelená karta

  • Na Slovensku neexistuje možnosť prevodu povinného ručenia, a preto je kupujúci povinný uzavrieť nové povinné ručenie pri nákupe vozidla, zatiaľ čo predávajúci musí vypovedať zmluvu na povinné ručenie pri predaji vozidla.
  • Na zrušenie povinného ručenia je nevyhnutné predložiť poisťovni výpoveď a kópiu kúpnej zmluvy. Povinné ručenie zaniká až v deň oznámenia poisťovni, nie v deň predaja vozidla.

Kde platí zelená karta a kde je potrebné dohodnúť hraničné poistenie?

  • S pomocou zelenej karty môžete pokojne cestovať do väčšiny európskych krajín, bez ohľadu na to, či sú členmi Európskej únie alebo nie.
  • ​Existujú však niektoré výnimky medzi európskymi štátmi, ako je Bielorusko, Moldavsko a Rusko, rovnako ako krajiny mimo Európy, do ktorých sa občas Česi vydajú vlastným vozidlom (Izrael, Maroko, Tunisko). Vo všetkých týchto krajinách máte teda povinnosť zriadiť tzv. hraničné poistenie.

Konkrétne štáty, ktoré sú zahrnuté vo vašom povinnom ručení, sú uvedené priamo na zelenej karte. Predovšetkým by ste však mali dôkladne skontrolovať technický stav vozidla pred každou dovolenkou.

Na čo sa nevzťahuje povinné ručenie?

  • Povinné ručenie sa nevzťahuje na závady spôsobené zjavným zanedbaním údržby vozidla, čo by mohlo zvýšiť vaše náklady na opravy v zahraničí.
  • ​Rovnako poisťovňa má právo znížiť výšku poistného plnenia, ak by bolo aspoň jedným z faktorov príčiny nehody používanie letných pneu v zimných podmienkach.

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

Ďalšie články v poradni