Vyhľadávanie

Aká je min. povolená výška dezénu v SR?

19.1. 2021
Súčasťou slovenskej legislatívy nie je len povinnosť prezutie pneumatík v zimnom období, ale aj minimálna výška dezénu. Vyhnite sa zbytočným pokutám a prečítajte si bližšie informácie.

MINIMÁLNE VÝŠKA DEZÉNU V SR

U letných pneumatík je zákonom daná minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm a u zimných 3 mm. Predpísaná výška dezénu musí byť minimálne na troch štvrtinách povrchu pneumatiky. Ak za stanovených podmienok nebudete mať vyhovujúce pneumatiky, môžete dostať pokutu.

ČO MÔŽE NÍZKA VÝŠKA DEZÉNU SPÔSOBIŤ?

Pri nízkej výške dezénu hrozí predĺženie brzdnej dráhy. Navyše značne zvyšuje riziko aquaplaningu. Ak sa vám stane nehoda na pneumatikách s nevyhovujúcim dezénom, môže vám poisťovňa odmietnuť poskytnutie poistného plnenia.

AKO SI ODMERAŤ VÝŠKU DEZÉNU?

Jednoduchou možnosťou je zaobstarať si hĺbkomer, ktorým hĺbku dezénu jednoducho zmeriate. Pokiaľ hĺbkomer nemáte, môžete zmerať výšku dezénu druhým spôsobom. Výrobca pneumatiky umiestnil do dezénu po celom obvode a šírke pneumatiky meracie body. Sú to malé výstupky v drážkach dezénu, ktoré majú výšku 1,6 mm, a keď sa objaví v zákryte s dezénom, tak je pneumatika zodratá a treba ju vymeniť.

Ďalšie články v poradni