Vyhľadávanie

Aká je povinná zimná výbava auta a čo ďalšie sa vám môže v zime hodiť?

27.10. 2022
Povinná zimná výbava v podobe zimných pneumatík je každému vodičovi jasná. V nasledujúcich riadkoch si však ukážeme, aká ďalšia zimná výbava do auta vám môže spríjemniť cestovanie.

Prezujte na zimné pneu včas

Na Slovensku sú počas obdobia od 15. novembra do 31. marca na vozidle povinné zimné pneumatiky. Táto povinnosť platí v prípade, keď sa na ceste nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tá sa predovšetkým v horských oblastiach môže objaviť už počas októbra.
Vymena-pneu.png

Aj keď je tohtoročná jeseň obzvlášť teplá, tak odporúčame povinnosť zimných pneu nepodceňovať a prezuť na zimné pneu včas. Akonáhle totiž teploty klesnú smerom k nule, chovanie letných pneu sa stáva nevyspytateľným a nebezpečným. Dajte si tiež pozor na minimálnu hĺbku dezénu. Pri zimných pneumatikách sú to 3 mm.

Ďalšia zimná výbava do auta, ktorá sa môže hodiť

Povinná zimná výbava auta okrem použitia správnych zimných pneu žiadne ďalšie vybavenie síce nezahŕňa, ale okrem zimných pneumatík sa vám v zime môžu hodiť aj snehové reťaze. Tie pribaľte do kufra, pokiaľ sa chystáte na zimnú dovolenku v horách. Dobré je tiež vyskúšať si ich nasadenie nanečisto.

snehove-retaze.jpg
Určite sa vám šikne mať po ruke aj škrabku na okná a metličku na sneh. Okrem škrabky je vhodné zaobstarať aj rozmrazovač okien, ktorý proces škrabania skiel výrazne urýchli. Ak máte staršie vozidlo na kľúč, mohol by sa vám hodiť aj rozmrazovač zámkov.

Samozrejmosťou by potom malo byť doliatie kvalitnej zimnej zmesi do ostrekovačov. Určite sa v zime nestratí ani kanister a štartovacie káble. Nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať.

Ďalšie články v poradni