Vyhľadávanie

Ako odtiahnuť pokazené auto na lane alebo na tyči?

4.9. 2023
Každý, kto zažil poruchu na ceste, po ktorej nemohol pokračovať v jazde, určite dobre vie, aká nepríjemná táto situácia je. Pokiaľ sa vám auto z dôvodu poruchy zastavilo, alebo sa rozsvietila niektorá z kritických kontroliek, je obvykle nutné ho odviezť domov, do servisu, alebo ho aspoň odstrániť z hlavnej cesty či diaľnice. Ťažné lano bežnou výbavou väčšiny áut, a tak by ste nemali mať problém sa s touto situáciou vyrovnať. Môžete vozidlo jednoducho ťahať na lane.
vlečné lano


Bezpečnosť na prvom mieste

Pri ťahaní vozidla na lane či na tyči je bezpečnosť kľúčová. Presvedčte sa, že máte okolo vozidla dostatočný priestor, aby sa minimalizovalo riziko zrážky s prechádzajúcimi vozidlami. V prípade zlej viditeľnosti použite výstražný trojuholník, ale rozhodne nepoužívajte výstražné svetlá. Prišli by ste tak možnosť upozorniť ostatných účastníkov cestnej premávky na zmenu smeru jazdy.

Zvoľte dostatočne pevné lano či ťažnú tyč

Pro ťahanie nepojazdného vozidla použite iba špeciálne ťažné lano či ťažnú tyč určenú na ťahanie vozidla. Rozhodne na ťahanie auta nepoužívajte provizórne prostriedky, ako sú iné povrazy či reťaze. Mohli by sa odtrhnúť a spôsobiť vážne nebezpečenstvo.

Nechajte sa odtiahnuť dostatočne silným vozidlom

Vozidlo, ktoré ťahá pokazené auto, by malo byť dostatočne silné na to, aby pokazené vozidlo utiahlo. Uistite sa, že je jeho ťažná kapacita vyššia, než hmotnosť pokazeného auta.

Naskrutkujte ťažné oká na obe vozidlá

Každé vozidlo by malo mať ťažné oko vpredu aj vzadu. U starších áut je toto oko obvykle viditeľné a prístupné, ale pri nových modeloch je nutné ho naskrutkovať. Nájdete ho väčšinou v kufri medzi povinnou výbavou. Väčšinou stačí odstrániť záslepku v nárazníku a ťažné oko naskrutkovať. Závit na ťažnom oku býva často opačný ako na bežných skrutkách.

Pripevnenie ťažného lana

Vezmite ťažné lano a prevlečte ho ťažným okom a zaistite pomocou kolíka. Rovnaký postup vykonajte aj pri druhom vozidle. Niektoré laná sú vybavené karabínou, čo uľahčuje pripevnenie. Uistite sa, že napnuté lano tvorí správny rozostup medzi vozidlami v rozmedzí 2,5 až 6,0 metrov, čo obvykle v pohode spĺňajú bežne dostupné ťažné laná.

Pripevnenie ťažného lana 
Je tiež dôležité, aby lano bolo označené červenou vlajkou s minimálnymi rozmermi 300 x 300 mm. Nikdy nepoužívajte lano ani karabínu na miestach, pre ktoré nie sú určené, najmä nie na častiach náprav alebo karosérie. Ani ťažné zariadenie nie je určené pre vlečenie motorového vozidla.

Pred ťahaním si dohodnite spôsob komunikácie s druhým vodičom

Pri ťahaní vozidla je dôležitá spolupráca medzi vodičmi oboch vozidiel. Pred začatím ťahania vozidla si dohodnite jednoduché signály, prípadne si počas jazdy môžete bezpečne volať cez handsfree. Vodič ťahaného vozidla vyradí rýchlosť a pokiaľ to stav vozidla umožní, zapne elektroniku, aby fungoval posilňovač riadenia.

Opatrne sa rozbehnite

Uistite sa, že je voľná cesta, dajte znamenia a plynulo a pomaly rozbehnite predné vozidlo, aby mal vodič v pokazenom vozidle dostatok času reagovať na zmeny smeru a mohol včas brzdiť. V ideálnom prípade by lano malo byť po celú dobu jazdy čo najviac napnuté, aby nedošlo k cukaniu a pretrhnutiu lana.

Brzdite včas a plynulo

Pokiaľ je potrebné zastaviť na križovatke či pred nejakou prekážkou, brzdite plynule, aby do vás vozidlo na lane nenarazilo. Občas je dobré lano prekontrolovať, či dobre drží v oboch spojeniach a netrhá sa.

Niekedy je lepšie staviť na odťahovku

Ťahajte vozidlo iba na krátke vzdialenosti a iba do najbližšieho miesta, kde môžete vozidlo opraviť. Napríklad vlečenie vozidla na diaľnici je zakázané. Výnimkou je samozrejme nutné odstránenie vozidla z diaľnice. V tom prípade musíte ale zísť hneď na najbližšom výjazde. 

Pokiaľ potrebujete odtiahnuť vozidlo do servisu, ktorý je od miesta poruchy vzdialený stovky km, zavolajte si radšej odťahovú službu. Síce za ňu zaplatíte, ale je to určite lepšie, než sa nervovať desiatky km na lane. Asistenčná služba je navyše v určitom okruhu od miesta bydliska súčasťou niektorých havarijných poistení a povinných ručení.

odťahová služba

A čo ťahanie auta s automatickou prevodovkou?

Zvláštnu pozornosť venujte vozidlám s automatickou prevodovkou. Výrobcovia a odborníci vo všeobecnosti neodporúčajú ťahať vozidlo s automatickou prevodovkou. Pokiaľ vám nič iné nezostáva, tak ho odtiahnite len na najbližšie bezpečné miesto s prevodovkou v polohe N.

Vlečenie vozidla na tyči

Okrem ťahania auta na lane je ďalším obľúbeným spôsobom vlečenie motorového vozidlá na tyči. Najmä na ťahanie dodávok či nákladných vozňov je výhodnejšie namiesto lana použiť ťažnú tyč, ktorá má tiež svoju stanovenú podobu. Tyč sa obvykle vyskytuje v dvoch variantoch: fixné alebo skladacie oceľové tyče s povinnými priečnymi červenými i bielymi pruhmi o šírke 75 mm.

tažná tyč

Dĺžka ťažnej tyče sa pohybuje v rozmedzí od 1 do 6 metrov. Treba však mať na pamäti, že ťažná tyč je pomerne objemná, ťažšia a finančne nákladnejšia. Okrem toho sú pri ťahaní motorového vozidla zvýšené nároky na vodičské zručnosti oboch vodičov. Pri použití tyče sú vozidlá pevne spojené, čo odstraňuje niektoré nevýhody spojené s použitím lana, ale prináša aj určité nevýhody v oblasti manévrovateľnosti.

Auto bez ŠPZ či STK nesmiete ani vliecť na lane

Vlečenie vozidla bez STK, rovnako ako ťahanie vozidla bez ŠPZ je samozrejme zakázané. Pokiaľ v týchto prípadoch potrebujete auto presunúť, zavolajte si odťahovú službu.

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

Ďalšie články v poradni