Vyhľadávanie

Ako spoznať zjazdené pneumatiky a vyhnúť sa pokute či nehode?

24.7. 2023

Zjazdené pneumatiky patria medzi časté prehrešky na cestách. Okrem vysokej pokuty a straty bodov vodiči si však vodiči s ojazdenými pneumatikami koledujú aj o poriadny malér v prípade autonehody. Jazdite zodpovedne a odhaľte koniec životnosti pneu včas.

Ako spoznať zjazdené pneumatiky?

Hĺbku dezénu a teda aj zjazdené pneumatiky je možné celkom spoľahlivo skontrolovať pomocou gumovej doštičky umiestnenej na dne pozdĺžnych drážok. Na letných pneumatikách je táto doštička hrubá 1,6 mm, čo zodpovedá minimálnej hĺbke dezénu.

zjazdené pneumatiky

Pre zimné pneumatiky platí minimálna hĺbka dezénu 3 mm. Tieto 2 hranice teda určujú, či sú už ojazdené pneumatiky.

Dajte pozor na zjazdené zimné pneumatiky

Predovšetkým ojazdené zimné pneumatiky sú obzvlášť nebezpečné vzhľadom na menšiu priľnavosť a predĺženú brzdnú dráhu.

Pokiaľ je doštička na rovnakej úrovni s behúňom, je nutné pneumatiku vymeniť. Aj keď sa jedná iba o orientačný odhad, obvykle poskytuje spoľahlivý prehľad o opotrebovaní pneu. Ak je potrebné presnejšie meranie hĺbky dezénu, môžete použiť hĺbkomer.

hĺbkomer

Niektoré pneumatiky majú integrovaný indikátor opotrebenia

V poslednej dobe začali predovšetkým prémioví výrobcovia vybavovať pneumatiky tzv. indikátorom opotrebovania. Indikátor opotrebenia má často podobu písmen TWI (Tred Wear Indicator). Na behúni však a môžu byť tiež vyrazené čísla, ktoré indikujú stupeň opotrebenia. Tie môžete nájsť napríklad na pneumatikách značky Nokian Tyres.

Zjazdené pneumatiky a policajná kontrola = pokuta

Pokuta za zjazdené pneumatiky nie je práve najmenšia. Za zjazdené pneumatiky vám môže policajt udeliť pokutu vo výške až 60 EUR na mieste.

Skontrolujte, či sa vaše pneumatiky neschádzajú nerovnomerne

Občas sa stane, že má auto zle nastavenú geometriu. Výsledkom môžu byť zjazdené pneumatiky na vnútornej strane.

Pokiaľ sú naopak pneumatiky zjazdené na vonkajšej strane, môže ísť o tzv. rozbiehavosť kolies, prípadne je na vine príliš rýchla jazda v zákrutách. Problémy s geometriou sa dajú pomerne ľahko vyriešiť v autoservise.

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

Ďalšie články v poradni