Vyhľadávanie

Ako vybrať kameru do auta?

14.5. 2024
Či už šoférujete pravidelne, alebo len občas, asi to vnímate podobne. Premávkaje čoraz viac hustejšia. A aj keď sa snažíte jazdiť opatrne, stať sa môže čokoľvek. Komplikácie môžu nastať v sekunde. Ani sa nenazdáte a ste spoluúčastník nehody. Nechceme samozrejme nič privolávať, ale kto je pripravený, nie je prekvapený. Dnes sa pozrieme na to, prečo je fajn mať kameru v aute - tzv. autokameru, a ako ju vybrať.
Image by Freepik 

Prečo mať kameru v aute?

Autokamera do auta nie je len moderná vychytávka, ale praktický pomocník. Kameru do auta využijete proti vandalizmu a zaznamenáte s ňou aj nehody. Záznam potom môžete použiť ako dôkazový materiál pre políciu alebo pre poisťovňu. To sa môže hodiť nielen na riešenie situácií, kto bude platiť škodu pri nehode, ale aj pre políciu pri vyhodnocovaní priestupkov. A to sa oplatí! Nech už je vaša motivácia akákoľvek, správna palubná kamera do auta zvýši vašu bezpečnosť a kľud na cestách.

Akú kameru do auta vybrať?

Autokamery do auta samozrejme prechádzajú neustálym vývojom, a tak nájdete širokú škálu typov, ktoré majú rôzne parametre. Ako sa v tom vyznať?

Klasické autokamery

  • Tento typ je jeden z najrozšírenejších. Kameru dávate na predné sklo a nahrávate to, čo sa deje pred autom. Kamery majú rôzne veľkosti a nahrávajú v rôznej kvalite. Pripevňujete ich pomocou prísavky na sklo pod spätné zrkadlo. Pre stabilnejšie uchytenie môžete použiť aj obojstrannú lepiacu pásku - kamera sa potom tak netrasie.

Duálne autokamery

  • Inak zvané kamery do auta predné zadné, ponúkajú záznam priestoru pred autom, priestoru vo vnútri a čiastočne aj priestoru za autom. Pokiaľ do vás niekto narazí zozadu, vďaka tejto autokamere na to budete mať dôkaz. Kameru navyše využijete aj pri parkovaní. Pokiaľ ju napojíte na cúvacie svetlo a zaradíte spiatočku, displej sa automaticky prepne na zadnú autokameru a vy presne vidíte, kam idete. Túto autokameru tiež dávate na predné sklo.

Autokamery v spätnom zrkadle

  • Elegantné a prepracované riešenie, ktoré kombinuje prednú a zadnú kameru s funkciou spätného zrkadla. Výhodou je, že tieto kamery vyzerajú ako klasické zrkadlo, a tak toľko nelákajú zlodejov. Opäť sa zamerajte na to, v akej kvalite chcete záznam, a aké kamera ponúka doplnkové funkcie.

Bezdrôtové autokamery

  • Tieto kamery jednoducho namontujete (väčšinou pomocou prísavky) na predné sklo k spätnému zrkadlu a už nemusíte nič riešiť. Netrápi vás, ako schovať káble od autokamery, takže ju len „prilepíte“ a môžete vyraziť.
Či už vás zaujala duálna autokamera alebo autokamera na zrkadlo, pamätajte na to, že najlepšia kamera do auta je taká, ktorá bude spĺňať váš hlavný cieľ a nebudete s ňou mať hromadu práce navyše.

Image-by-frimufilms-on-Freepik.jpg
Image by frimufilms on Freepik

5 dôležitých parametrov, na ktoré sa pri výbere autokamery zamerať

1. Rozlíšenie a kvalita obrazu

Vyberajte kameru s čo najlepším rozlíšením – ideálna je minimálne Full HD, aby bol obraz čo najviac zreteľný. Myslite ale aj na to, že čím kvalitnejší obraz, tým viac pamäte spotrebujete.

2. Uhol záberu

Širokouhlé kamery zachytia viac z okolia, ale dávajte pozor, aby obraz nebol príliš skreslený. Obvykle je ideálny pozorovací uhol medzi 110-150 °. Pri menšom uhle (pod 90°) kamera nezaznamená predbiehajúce autá.

3. Funkcie a vlastnosti

Dnešné autokamery toho ponúkajú veľa. Existuje autokamera s GPS pre zaznamenávanie trasy; autokamera s detekciou radarov; autokamera s G-senzorom, ktorá rozpozná náhly náraz a v jeho prípade uzamkne natočené video tak, aby ste oň neprišli. Nájdete aj kamery s parkovacím režimom, autokamery s detekciou pohybu alebo s WiFi pre ľahký prenos dát.

4. Napájanie autokamery

Preferujete tradičné napájanie cez autozapaľovač, alebo hľadáte kameru so skrytým napájaním? Záleží len na vašich preferenciách.

5. Montáž kamery do auta

Zvážte, ako bude kamera v aute umiestnená – ideálne by nemala blokovať výhľad a mala by byť pevne uchytená, aby sa pri jazde netriasla. Montáž autokamery zvládnete sami, ale pokiaľ si nie ste istí, môžete to prenechať profesionálom.

woman-arranging-rear-view-mirror.jpg
Image by Freepik 

Kam ideálne umiestniť kameru do auta?

Umiestnenie kamery v aute je kľúčové. Autokamera by mala byť umiestnená tak, aby neobmedzovala výhľad a zároveň pokrývala čo najväčšie zorné pole. Ideálna pozícia? Na čelnom skle za spätným zrkadlom, kde nezaberá miesto vo vašom zornom poli a zároveň maximálne pokrýva dianie pred vozidlom. Dajte si tiež pozor pri ceste do zahraničia, aké v danej krajine platia podmienky pre zhotovovanie záznamu aj umiestnenie kamery v aute.

Prečo je autokamera dobrá investícia?

Okrem toho, že poslúži ako dôkaz pri nehodách, môže vám autokamera pomôcť aj s parkovaním, alebo s odhalením páchateľov vandalských činov. A nehovoriac o možnosti zaznamenať scenérie vašich ciest, čo sa môže hodiť pri príprave na dovolenku. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek autokameru, veríme, že to budú dobre utratené peniaze, aj keď žiadnu nehodu nezaznamenáte!

Ďalšie články v poradni