Vyhľadávanie

Kedy a ako vymeniť zapaľovacie sviečky?

11.4. 2023
Sviečky do auta sú dôležité súčiastky pre naštartovanie spaľovacieho aj vznetového motora. Pozrite sa, kedy a ako ich meniť zapaľovacie a žeraviace sviečky.

Na čo sú v aute žeraviace a zapaľovacie sviečky?

Zapaľovacie a vznetové sviečky majú podobný spôsob fungovania. Avšak, v prípade dieselového motora nie je na zapálenie zmesi vzduchu a paliva potrebná iskra, akú vytvára zapaľovacia sviečka v benzínovom motore.

Zapalovacie a žeraviace sviečky

Vznetový motor sa naštartuje vďaka žhaviacim sviečkam, ktoré ohrievajú spaľovacie komory. Po vstreknutí nafty potom dôjde k zážihu paliva, ktoré prebieha vďaka vysokej teplote vo vnútri valca.

Význam žhaviacich sviečok v dieselovom motore

Našťastie už je dávno preč doba, kedy ste museli čakať dlhú dobu, než sa žhaviaca sviečka dostala do správnej prevádzkovej teploty a motor sa naštartoval. V súčasnosti dochádza k ohrevu sviečok a naštartovná motora v priebehu niekoľkých sekúnd. To je zvlášť v zime veľmi vítané.

Pre dieselové automobily sú v zime žeraviace sviečky absolútne nevyhnutné, najmä pri studených štartoch, kedy je stlačený vzduch veľmi chladný a bez sviečky by sa zmes paliva so vzduchom nevznietila a motor by nezačal pracovať. Sviečky fungujú ako vykurovacie špirály, do ktorých putuje elektrický prúd, ktorý ich ohrieva na vysokú teplotu a dochádza tak k tzv. predžeraveniu. Potom kontrolka zhasne a vy môžete naštartovať.

Ako často meniť sviečky?

Pri vznetových motoroch sa interval výmeny sviečok určuje podľa počtu studených štartov. Avšak všeobecne platí, že kvalitná sviečka by mala vydržať približne 150 až 200 tisíc kilometrov. Na životnosť žhaviacich sviečok však môže mať vplyv celkový stav vozidla, štýl jazdy, miera preťažovania motora, kvalita paliva a motorového oleja, a ďalšie faktory.

Sviečky sú však často vystavené aj vibráciám, vysokým teplotám a tlaku, prípadne spálenému palivu a korozívnym chemikáliám. Preto sa môže stať, že vám žhaviace sviečky odídu o niečo skôr.

Výmena sviečok: cena

Cena výmeny žhaviacich aj zapaľovacích sviečok sa líšia v závislosti od časovej náročnosti konkrétneho úkonu a hodinovej sadzby konkrétneho autoservisu. Niekedy to ide zvládnuť do hodiny, ale inokedy je to boj aj pre skúseného automechanika.

Ako na výmenu sviečok svojpomocne?

Oba druhy sviečok je možné s trochou zručnosti vymeniť aj doma v garáži. Budete potrebovať trochu zručnosti, trpezlivosti a vhodné náradie. Pripravte si kľúč na skrutky, momentový kľúč, vzduchovú pištoľ (alebo štetec) a čistů handru. Pri práci vždy používajte rukavice a ideálne aj ochranné okuliare.

Vymena-sviecok.jpg

Najprv nechajte auto dostatočne vychladnúť. Potom otvorte kapotu a nájdite motor. Väčšina moderných vozidiel dnes má kryt motora, ktorý je obvykle upevnený skrutkami, tak ho opatrne odstráňte.

Výmena zapaľovacích sviečok

  1. Odpojte zapaľovacie cievky, ktoré sú pripojené káblami k sviečkam. Až potom budete môcť meniť zapaľovacie sviecky.

  2. Pri odpájaní zapaľovacích cievok od sviečok si označte, ktorý kábel patrí ku ktorej sviečke. To vám pomôže v budúcnosti zachovať správne poradie a zaistiť tak správne fungovanie motora.

  3. Teraz môžete zapaľovaciu sviečku vyskrutkovať pomocou kľúča s vhodným nástavcom. Potom použite stlačený vzduch alebo štetecna očistenie otvorov sviečky od sadzí a iných nečistôt.

  4. Na záver vložte novú zapaľovaciu sviečku a pomocou momentového kľúča ju utiahnite na stanovený uťahovací moment.

Výmena žhaviacich sviečok

  1. Po odstránení krytu motora opatrne povoľte sviečky pomocou kľúča (nepoužívajte prílišné sily, aby sa nezablokovali závity).

  2. Vyčistite otvor vzduchovou pištoľou a čistou handričkou.

  3. Vložte nové sviečky a utiahnite ich pomocou momentového kľúča na predpísaný uťahovací moment. Potom nasaďte a pripevnite kryt motora späť na svoje miesto.

 

Možné komplikácie počas výmeny sviečok

Aj keď výmena sviečok na prvý pohľad vyzerá ako jednoduchá úloha, môže občas spôsobiť problémy aj skúseným mechanikom. Môže nastať situácia, kedy sviečka zostáva uväznená a nejde ju odskrutkovať, čo môže byť spôsobené rôznymi faktormi. Pokusy o násilné odskrutkovanie môžu navyše poškodiť závit a spôsobiť vážnejšie problémy.

Ak vás niečo také stretlo, nevešajte hlavu. Každý dobrý autoservis by mal byť vybavený náradím, ktoré im umožňuje odskrutkovať sviečky bez nutnosti dávať dole hlavu motora.

Približná cena za odstránenie jednej sviečky so strhnutým závitom sa pohybuje medzi 2 000 až 6 000 korunami v závislosti od zložitosti úkonu. Väčšinou nie je nutné volať odťahovku, mechanik môže prísť za vami, čo vám ušetrí náklady na odťah.

Ako funguje zapaľovacia sviečka vo benzínovom aute?

Na zapálenie zmesi paliva a vzduchu v spaľovacom motore je nevyhnutná iskra, ktorú zaistí práve zapaľovacia sviečka. Tá sa skladá z elektród vyrobených z irídia, itria alebo zliatin niklu, medzi ktorými sa vytvorí výboj a preskokové napätie.

Ako často meniť zapaľovacie sviečky?

Interval výmeny zapaľovacích sviečok je niekde medzi 15 a 90 tisíc kilometrami podľa typu motora. Často sa odporúča meniť sviečky pri benzínovom motore spolu s každou štvrtou výmenou oleja.

Ako spoznať zlú sviečku?

Ako spoznať zlú sviečku?

Spôsob, ako spoznať zléžeraviace sviečky aj zapaľovacie sviečky je pomerne jednoduchý.Ak sú sviečky v zlom stave, môže to mať za následok klepanie motora, nerovnomerný chod, zlé štartovanie, prehrievanie motora alebo pokles výkonu. Keď pozriete pod kapotu, môžete si všimnúť rôzne farby sviečok:

  • Keď je elektróda na sviečke opálená, signalizuje to nutnosť čo najrýchlejšej výmeny sviečky, pretože sa blíži ku koncu svojej životnosti.
  • ​Šedé sadze na špičke sviečky sú obvykle spôsobené krátkymi jazdami. Možno ich ľahko vyčistiť použitím benzínu a kefky.
  • Sviečka so žltou farbou signalizuje vznik samozápalov. To môže byť spôsobené tým, že bola zvolená príliš teplá sviečka pre daný motor.
  • Čierne usadeniny na sviečke znamenajú problém s usadzovaním spalín a príliš studenú sviečku.

Ako vyskúšať žeraviace sviečky?

Pro overenie funkčnosti žeraviace sviečky je možné ju vyskrutkovať a priamo na nabitej batérii vyskúšať. Sviečku stačí zovrieť kliešťami. Kvalitná sviečka by mala začať rozpáliť do 1-2 sekúnd a po 5 sekundách by mala byť rozžeravená celá. Avšak, treba dávať pozor, pretože aj keď sviečka prestane svietiť, neznamená to, že už nie je teplá.

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

Ďalšie články v poradni