Vyhľadávanie

Líšia sa správny tlak v zimných a letných pneumatikách?

25.4. 2023
Možno vás niekedy napadlo, či sa nejako líši správna hodnota tlaku v letných a zimných pneumatikách. Dnes sa na túto problematiku pozrieme zblízka. Dozviete sa, kde na aute nájdete predpísaný tlak a ako správne merať tlak v pneumatikách.

Meranie tlaku v pneumatikách

Tlak v pneumatikách je nutné merať minimálne raz mesačne. Pokiaľ máte auto vybavené permanentným meraním tlaku v pneu TPMS, máte napoly vyhrané. Predpísaný tlak v zimných pneumatikách i tlak v letných pneumatikách udáva výrobca vozidla. Najlepšie je fúkať letné pneuzimné pneumatiky na predpísaný tlak, ktorý uvádza výrobca.

nafukovanie pneumatík

Kde nájdem správny tlak v pneumatikách?

Správny tlak v pneu pre bezproblémovú jazdu sa líši pre každé vozidlo. Aký tlak udržiavať v pneumatikách nájdete na štítku na viečku nádrže, alebo na stĺpiku dverí u vodiča. A podobná tabuľka je tiež v užívateľskej príručke vozidla.

Tabulka-husteni-pneumatik-(2).jpg

Správny tlak v pneumatikách je dôležitý z dôvodu bezpečnej jazdy. Podhustené pneu stráca priľnavosť. To isté platí aj pre prehustenú pneumatiku, preto je dôležitá pravidelnákontrola tlaku v pneumatikách.

Je nutné merať pneu inak v zime a v lete?

Tlak v pneumatikách sa mení v závislosti od teploty okolitého vzduchu. Pneu by ste mali merať pred jazdou „za studena“. Na kontrolu je ideálna teplota okolo 20 °C. Čím je vzduch v pneumatike chladnejší, tým je tlak nižší.

Pri každom ochladení o 10 °C klesá tlak v pneumatike až o 10 kPa (0,1 bar). Takže pokiaľ je v garáži 20 °C a vonku je -10 °C, tak po vyjdení a vyrovnaní teplôt dôjde k poklesu tlaku o zhruba 30 kPa (0,3 bar).

manometr.jpg

Tlak môžete kontrolovať na čerpacích staniciach, v odbornom servise alebo si kúpte tlakomer do auta. V lete musíte počítať s tým, že sa letné pneumatiky pri jazde vďaka horúcemu počasiu i povrchu rýchlejšie zahrievajú, preto ich radšej skontrolujte ešte pred odchodom.

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

Ďalšie články v poradni