Vyhľadávanie

Aký tlakomer si zaobstarať do auta v prípade núdze?

27.2. 2023

Dôležitým aspektom pre bezpečnú a ekonomickú jazdu je správny tlak v pneumatikách. O tom, aký tlak udržiavať v pneumatikách, už sme písali. Môžete sa ale ocitnúť v miestach, kde nie sú čerpacie stanice a erárne tlakomery. V dnešnom článku sa preto zameriame na prehľad tlakomerov, ktoré môžete použiť.

Pre rýchlu kontrolu si vystačíte s malým tlakomerom v aute

Na trhu je široká ponuka tlakomerov pre kontrolu tlaku v pneumatikách. Sú to mechanické aj digitálne meradlá tlaku. Manometer na pneu (malý tlakomer na pneu do auta) nájdete v sortimente obchodov a e-shopov s autodopľanky.

Manometr

Jedná sa o zariadenie, ktoré je možné použiť pre rýchlu kontrolu tlaku v pneumatikách pred jazdou alebo kedykoľvek inokedy, keď sa vám nezdá stav nahustenia vašich pneu. Pre zmeranie tlaku manometer jednoducho nacvaknete na ventilček pneu. Pre okamžitú kontrolu ide toto zariadenie použiť. Musíte ale počítať s určitou toleranciou presnosti merania.

Tlakomer nájdete obvykle aj na benzínce

V prípade, že pri sebe manometer nemáte, môže byť núdzovou možnosťou tlakomer pneu na benzínovej pumpe, ktorý býva súčasťou kompresora. Ten však obvykle nie je nijako kontrolovaný, takže nameraný údaj môže byť zavádzajúci. Môže sa vám však tiež stať, že prechádzate odľahlou krajinou, kde je to na najbližšiu pumpu ďaleko.

Najpresnejšie merá pneumatiky kalibrovaný manometer

Najpresnejšie meradlá však 100% majú kvalitné pneuservisy a autoservisy, pretože ich meradlá sú ciachované a raz ročne aj kontrolované na presnosť merania. Preto ak využijete ich služby, máte najväčšiu istotu, že sú pneumatiky nahustené správne.

Moderné vozidlá si merajú tlak samy

Posledným a najjednoduchším variantom sú moderné vozidlá, ktoré majú namontované senzory permanentného merania tlaku v pneumatikách (TPMS) a informujú online vodiča o stave pneu, a to na desatinu presne. Prečítajte si tiež, ako funguje systém kontroly tlaku v pneumatikách TPMS.

Správny tlak v pneumatikách je dôležitý pre bezpečnú jazdu

V každom prípade nezabúdajte, že správny tlak v pneumatikách je dôležitý pre vašu bezpečnosť. Podhustená alebo prázdna pneumatika ovplyvňuje jazdné vlastnosti a brzdnú dráhu vozidla.

Ak dôjde k úniku tlaku v pneumatike, možno budenutné ju vymeniť. Pozrite sa, ako vymeniť koleso na aute svojpomocne. Menej technicky zdatným vodičom potom môžeme vrelo odporučiť run-flat pneumatiky, na ktorých je možné dôjsť do servisu aj pri strate tlaku.

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

 

Ďalšie články v poradni