Vyhľadávanie

Oplatí sa kúpiť protektory namiesto nových osobných pneumatík?

19.1. 2023

Pozrite sa, či sa vám v dnešnej dobe oplatí pri kúpe pneumatík na osobné auto šetriť a zvoliť protektorované pneumatiky. Ukážeme vám, aké majú protektory pre osobné autá výhody a nevýhody.

Čo je protektor?

Pneu protektor je označenie pre renovovanú pneumatiku. Zjednodušene povedané ide o zjazdenú pneumatiku, na ktorú je znovu nanesená vzorka. Protektorovanie pneu spočíva v nahradenie behúňa použitej pneumatiky novým plátom, kostra pneumatiky zostáva pôvodná.

protektorovanie pneumatík

Protektorovanie ojazdených pneumatík predlžuje ich životnosť a zároveň ide o spôsob, ako ekologicky recyklovať pneumatiky. Predovšetkým terénne protektory a zimné protektory vo veľkých rozmeroch sú až o 50% lacnejšie, než nové pneu zavedených značiek.

Ako spoznať protektory?

Protektor na prvý pohľad nespoznáte od novej pneumatiky, ale obvykle je táto skutočnosť označená na bočnici. Na bočnici protektorované pneumatiky býva podľa platnej európskej legislatívy uvedený nápis RETREAD.

Samozrejme aj pneumatiky-protektory musia mať na bočnici uvedený rozmer pneu, index rýchlosti pneu a hmotnostný index pneu.

Prečo nemáme v ponuke osobné protektory?

Nebudeme sa na nič hrať, v našom e-shope protektory pre osobné vozidlá nenájdete. V nasledujúcich riadkoch pre vás máme niekoľko argumentov, prečo sa už v dnešnej dobe neoplatí letná ani zimné protektory. Kvôli recyklovanej zmesi protektory neodporúčame obúvať na moderné a výkonné automobily. 

Výhody nových pneumatík

Zatiaľ čo nové pneumatiky sú starostlivo kontrolované výrobcami, ktorí za ich kvalitu a vaše bezpečie ručia, ojazdené pneumatiky zo zberných dvorov v sebe skrývajú mnohé nebezpečenstvá.
S novou pneumatikou vás čaká:

  • zvýšené bezpečie vďaka plnej hĺbke dezénu
  • istota stálych jazdných vlastností
  • nižšia hlučnosť a komfortnejšia jazda

Naozaj s pneu protektormi uľavíte peňaženke?

Recyklácia starých pneumatík zvyšuje ich hmotnosť, čo má za následok zvýšenie spotreby paliva. Navyše nemôžete jednoduchým pohľadom zistiť, čo všetko má taká pneumatika za sebou. Stojí vám úspora pár eur za zvýšenú spotrebu a nižšiu životnosť pneu?

Protektor môže dokonca skrývať potenciálne nebezpečenstvo

Ak má pneumatika opotrebovanú kostru, pri vyšších rýchlostiach (napríklad na diaľnici) by mohlo prísť k defektu. Zvážte preto, či cenový rozdiel medzi novými pneumatikami a protektormi nie je zanedbateľný pri porovnaní s hodnotou vášho bezpečia.

Pneumatiky vybraných značiek sa cenovo blížia protektorom

V dnešnej dobe sú výrobcovia schopní produkovať aj v ekonomickom segmente kvalitné pneumatiky, ktorých cena nie je oveľa vyššia. Zastávame názor, že pneumatika od preverenej značky sa z dlhodobého hľadiska vyplatí viac ako protektor s neistou kvalitou.

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

Ďalšie články v poradni