Vyhľadávanie

Ako správne čítať rozmery na pneumatikách?

3.10. 2023
Rozmery pneumatík sa skladajú z niekoľkých základných údajov, ktoré nájdete na bočnici pneumatiky aj v technickom preukaze vášho vozidla, ale aj v detaile každej našej pneu. Na jednoduchom príklade si ukážeme, čo znamenajú konkrétne čísla a písmená na pneumatikách.

Tabuľka rozmerov pneumatík

rozmer_pneu-(1).png

205/55R 16 85 T

205 šírka pneumatiky v milimetroch
55 výška profilu v percentách (šírky)
R označenie radiálnej konštrukcie plášťa
16 priemer ráfika v palcoch
85 index nosnosti
T kategória rýchlosti

Rozmery pneumatík: vysvetlivky

Aby ste lepšie pochopili, čo znamenajú jednotlivé rozmery pneu, prečítajte si podrobnejšie vysvetlenie k jednotlivým údajom a staňte sa odborníkmi na základné rozmery pneumatík:

  • Šírka behúňa sa udáva v milimetroch, je to maximálna šírka pneumatiky pri nominálnom tlaku hustenia a nominálnom zaťažení. Táto pneumatika je široká 205 mm.
  • ​Profilové číslo udáva pomer medzi šírkou pneumatiky a výškou bočnice v percentách. Výška profilu tejto pneumatiky je 55% z 205 mm, teda 112,75 mm.
  • R je označenie radiálnej konštrukcie pneumatiky. Vývojovo staršia diagonálna konštrukcia pneumatiky sa zvyčajne označuje pomlčkou "-".
  • Priemer ráfika je číslo, ktoré udáva veľkosť ráfika v palcoch. 1 palec je cca 2,54 cm. Vzorová pneu má teda priemer ráfika 16 palcov, čo je 40,64 cm.
  • Index nosnosti pneu je bezrozmerné číslo, ktoré zodpovedá nominálnemu prevádzkovému zaťaženiu v kg na jednu pneumatiku.
  • Rýchlostný index pneumatík je písmeno zodpovedajúce rýchlostnej kategórii, pre ktorú bola pneumatika navrhnutá.
  • Pokiaľ na pneumatike nájdete označenie M+S (mud+snow), jedná sa o zimnú pneumatiku vhodnú aj do terénu.
  • Energetické štítky pneumatík (európske štítky pneu) určujú spotrebu paliva, priľnavosť na mokrom povrchu a úroveň hluku počas jazdy.

Kde nájdem vhodný rozmer pneumatík pre moje auto?

Povolené rozmery pneumatík, index nosnosti a index rýchlosti sú údaje, ktoré nájdete v technickom preukaze vozidla. Montáž iného rozmeru ako schváleného nie je povolená.

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

Ďalšie články v poradni