Vyhľadávanie

Špeciálne značenie pneumatík a ich dôležitosť

28.11. 2021

Doba, kedy bolo na trhu asi 10 rôznych rozmerov pneumatík a výrobcovia automobilov si museli vybrať, ktorý z nich najlepšie sadne na ich nový model auta je dávno preč. Súčasným trendom predovšetkým v oblasti športových automobilov, ale aj prémiových SUV je vývoj novej pneumatiky spolu príchodom nového modelu auta. Vznikajú tak špeciálne pneumatiky určené na konkrétne modely áut.


JEDEN DEZÉN, VIAC VARIANT

Tento trend vychádza zo skutočnosti, že každý nový model automobilu má svoje špecifické vlastnosti (váha auta, umiestnenie motora atď.). A správne jazdné vlastnosti môže podporiť okrem iného aj pneumatika vytvorená na mieru.
 
To prehĺbilo aj spoluprácu medzi automobilkami a výrobcami pneumatík. Príkladom môže byť napríklad dezén Pirelli P Zero Winter. Ten sa totiž vyrába okrem klasických verzií bez označenia aj špeciálne vo variantoch s homologáciami pre vozidlá Porsche, BMW, McLaren, alebo Audi. Homologované pneumatiky vám prinesú ten najlepší zážitok z jazdy a maximálnu možnú úroveň bezpečia.
 
Na pneuboss.sk nájdete nielen klasické pneumatiky na nižšiu a strednú triedu automobilov, ale aj špeciálne homologované pneumatiky pre konkrétne značky automobilov. Na eshope sú označené logom danej automobilky. Priamo na pneumatikách nájdete napr. označenie * pre vozidlá BMW, alebo NA0 pre prvé verzie Porsche 911 a Carrera.


Pneumatiky Pirelli P Zero homologované pro BMW

 

AKÁ PNEUMATIKA JE NAJLEPŠIA PRE MOJE AUTO?

Presné informácie o pneumatikách homologovaných (schválených) na vaše vozidlo nájdete vo veľkom technickom preukaze vášho vozidla. Jedná sa o kombináciu znakov značenia pneumatiky, ktoré uvádza ako rozmery (šírka, bočný profil, priemer) 245/40 R18, tak aj nosnostný index a rýchlostný index 97V. Z praxe je dobré vždy kontrolovať pri kúpe ojazdeného vozidla, či vám súhlasí veľkosť pneumatík a ráfikov s údajmi vo veľkom technickom preukaze.
 

ĎALŠIE ŠPECIÁLNE ZNAČENIE A TECHNOLÓGIE

Okrem označenia homologácie sa ďalej stretávame aj s ďalšími písmenami a symbolmi, ktoré označujú technológie a ďalšie špeciálne značenia.
  • Runflat dojazdová technológia (najčastejšie RFT, SSR)
  • Samozaceľujúce pneu (Conti-Seal, Seal-Inside, Self Seal)
  • Tiché technológie (Conti-Silent, NST, PNCS, Acoustic)
  • 3PMSF, prípadne symbol hory s vločkou značí zimné pneu vhodnú pre aj alpské oblasti (dnes už štandard u zimných pneu väčšiny značiek)

Pneu se symbolem 3PMSF

 

NÁHĽAD DO BUDÚCNOSTI

Zo súčasného vývoja pneumatík je zrejmé, že nové pneumatiky sa budú čoraz viac prispôsobovať konkrétnym automobilom. A to neskôr aj mimo prémiových segmentov, čo prinesie lepšie jazdné vlastnosti a väčšiu bezpečnosť na cestách.
 
Určite sa budú využívať aj moderné technológie, ktoré budú snímať stav pneumatík a následne s údajmi ďalej pracovať. Prvou predzvesťou je technológia Pirelli Connesso. Senzory umiestnené v pneumatike komunikujú s aplikáciou v chytrom mobilnom telefóne a tiež so servermi Pirelli (Pirelli Cloud). Informácie získané miniatúrnymi senzormi integrovanými v pneumatikách (tlak, teplota, vertikálne zaťaženie, opotrebenie dezénu) sa prenášajú do cloudu, ktorý ich vyhodnocuje a posiela do aplikácie v telefóne.
 
Nadstavbou je možnosť priamej komunikácie s predajcom pneumatík, prípadne pneuservisom pre ľahké plánovanie výmeny pneu. Táto funkcia bude spustená neskôr. Pirelli v budúcnosti počíta s ďalším rozširovaním funkčnosti systému Connesso. Intenzívne sa napríklad pracuje na prepojení so samotnými automobilmi, ktoré budú v budúcnosti schopné svoje nastavenie prispôsobovať práve aktuálnemu stavu pneumatík.
 
A ďalší veľkí hráči ako Michelin, Goodyear či Continental určite tiež nespia na vavrínoch a vo vývoji pneumatík sa tak máme na čo tešiť.

Ďalšie články v poradni