Vyhľadávanie

Ako je to so starnutím pneumatík a aký je maximálny DOT pneumatík?

18.4. 2023

Pri preventívnej kontrole pneumatík nestačí dávať pozor iba na ich mechanické poškodenie a hĺbku dezénu. Dôležité je tiež sledovať ich vek. Pozrite sa, čo značí číslo DOT a ako dlho vydržia pneumatiky.

Ako dlho môžem na pneumatikách jazdiť?

Maximálny vek pneumatík sa uvádza ako 10 rokov od dátumu ich výroby. Po uplynutí tejto doby strácajú pneumatiky svoje jazdné vlastnosti a je vhodné ich vymeniť za nové. Výrobcovia pneumatík odporúčajú sa riadiť všeobecným pravidlom. Ak kúpim teda pneumatiku vyrobenú napr. pred 3 rokmi, mám ďalších 7 rokov na jej ojazdenie.

Dôležitejší ako DOT je dátum prvej inštalácie pneu

Najdôležitejším dátumom pre vás tak nie je vek pneumatík (DOT pneu), ale kedy boli prvýkrát použité na aute. Pred prvou montážou sú pneumatiky nenahustené, nezaťažené a bývajú vystavené len minimálnym teplotným výkyvom v mieste uskladnenie pneu.

Počas prevádzky sú však pneumatiky vystavené veľkému množstvu negatívnych vplyvov, ako sú nárazy, teplotné výkyvy a zmeny rýchlosti, s ktorými sa nestretnú počas skladovania. Pneumatiky teda začínajú starnúť až po prvej montáži.

Správne používanie predĺži životnosť pneu

Vo väčšine prípadov nové pneumatiky skôr ojazdíte, než že by vám odišli presvoje vek.

Napr. používaním zimných pneu v lete je nielen rýchlo opotrebujete, ale aj jazda na zimných pneumatikách v lete nebude bezpečná. Pozrite sa, prečo nejazdiť na zimných pneumatikách v lete. Životnosť pneumatík okrem iného ovplyvňujú ďalšie faktory ako štýl jazdy, správny tlak pneumatík a ich vyváženie.

Ako spoznať vek pneumatiky alebo čo je DOT na pneumatikách?

Chodí nám mnoho otázok v súvislosti s tým, ako zistiť rok výroby pneumatiky. Dátum výroby pneumatiky nájdete na jej boku pod skratkou DOT. 

Značenie pneumatík a DOT pneumatiky na bočnici

Označenie DOT na pneumatike sa skladá z písmen DOT a 4 čísel.

  • Prvé dve číslice značí týždeň výroby.
  • Druhá dvojica označuje rok výroby pneumatiky.
  • Napríklad pneumatika s označením DOT 0320 bola vyrobená v treťom týždni roku 2020.

DOT nie je tak zásadný, ako si myslí väčšina vodičov

Možno patríte medzi vodičov, ktorí odmietajú kupovať pneumatiky staré rok alebo dva. Na to ale nie je žiadny dôvod. Neexistujú vedecké alebo technické údaje, na základe ktorých by bolo možné určiť akúkoľvek minimálnu či maximálnu životnosť pneumatík. Pneumatiky nie sú banány a nekazia sa! Vek pneumatík (DOT) tak nemá vplyv na jazdné vlastnosti.

MICHELIN_banany.png

Čo hovorí k problematike DOT výrobca pneu Continental?

Continental-DOT-letak-1_SK.jpgContinental-DOT-letak-2_SK.jpg

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

 

Ďalšie články v poradni