Vyhľadávanie

Prečo nepoužívať zimné pneumatiky v lete?

26.6. 2023

Mnohí vodiči uvažujú nad tým, že nemusia kupovať nutne letné obutie vozidla, keď majú staré zimné pneumatiky, ktoré chcú v lete tzv. dôjsť. Myslí si, že tak potrebujú zostávajúcu vzorku zimných behúňov a budú môcť odložiť nutnosť kúpiť letné obutie. Toto správanie je však pomerne riskantné.

Zimné pneumatiky v lete: zákon neporušíte, ale zvýšite riziko nehody

Pokuta za zimné pneumatiky v lete vám síce nehrozí, ale na zimných pneumatikách sa vám za letných teplôt predĺži brzdná dráha. V profi testoch bol nameraný rozdiel brzdnej dráhy až o 20 % v neprospech zimných pneumatík. To je to najväčšie riziko použitia zimných pneumatík v lete ako pre vás, tak aj pre vaše okolie.

Pri brzdení v kritických situáciách napr. na prechode pre chodcov môže každý meter brzdnej dráhy navyše znamenať katastrofický scenár.Najčastejšie odpovede vodičov, prečo používajú zimné pneumatiky v lete

Po cestách sa preháňa množstvo vodičov, ktorí sa na letné prezúvať nechystajú. Častým argumentom je, že predsa nenechajú prísť nazmar ešte slušnú vzorku na zimných pneumatikách, ktoré už budúcu zimu používať nechcú, pretože už sú napríklad staršie a na zimu príliš tuhé.

Navyše na zimných pneumatikách zostáva ešte množstvo vzorky. Zimné pneumatiky v zime síce majú minimálnu výšku dezénu 3 mm.

V lete si podľa zákona vystačíte ajso vzorkou 1,6 mm. A tak mnohí vodiči jazdia ešte celú jar na zimných pneumatikách a prezúvajú na letné až vo chvíli, keď teploty atakujú tridsiatky. Niekto dokonca jazdí na zimných pneumatikách celoročne, aby ušetril za nákup letných pneumatík.Takéto správanie je však krajne riskantné!
 

Ako sa chová zimná pneumatika v lete?

Zimné pneumatiky používané v letnom období majú oveľa horšiu priľnavosť k povrchu. Zimná pneumatika v lete tak má horšie správanie v zákrutách a už spomínané predĺženie brzdnej dráhy. Všeobecne sa dá povedať, že čím väčšie je teplo, tým sa zimné pneumatiky správajú horšie.

Keď pridáte ešte rýchle opotrebenie a väčšiu spotrebu a hlučnosť, tak zistíte, že jazdiť v lete na zimných pneumatikách sa skrátka neoplatí. Jazda na zimných pneumatikách pri vysokých teplotách vás tak v súčte bude stáť ešte viac, než keby ste si zaobstarali nové letné pneumatiky.

Zimné pneumatiky v lete a poisťovňa

Poisťovne nemajú cez zimné pneumatiky obuté v lete právo na to krátiť plnenie. To však nemení nič na tom, že ide o krajne riskantné správanie.

Nechce sa vám prezúvať? Skúste celoročky!

Máte malý ročný kilometrový nájazd?Nejazdíte v zime na hory? Nechce sa vám dvakrát ročne riešiť návštevu pneuservisu? Nemáte kde skladovať pneumatiky? Máme pre vás lepšie a bezpečnejšie riešenie, než nezodpovednú jazdu na zimných pneumatikách po celý rok.

Mrknite na našu ponuku celoročných pneumatík. Treba však brať do úvahy, že celoročky nie sú plnohodnotné zimné pneu ani letné pneumatiky. Ide skôr o kompromis. Pozrite sa, pre koho sú vhodné celoročné pneumatiky.

Dôkaz miesto sľubov

Máte radšej dôkaz namiesto prázdnych slov? Prečítajte si test Autoklubu Českej republiky O dochádzanie opotrebovaných zimných pneumatík v lete.

Ďalej by vás mohlo zaujímať

Ďalšie články v poradni