Vyhľadávanie

Ako vybrať priečniky na auto?

23.5. 2022

S blížiacimi sa prázdninami možno riešite, ako zvýšiť nákladný priestor vášho vozidla. Dobrou voľbou je strešný nosič, ľudovo „záhradka“ na auto, ktorá umožní prevážať náklad na streche auta.

Chystáte sa na rodinnú dovolenku, ale máte málo miesta v kufri? Alebo riešite, ako previezť bicykle alebo lyže? Záhradka na auto, presnejšie priečniky na auto predstavujú základný stavebný kameň na prepravu športového vybavenia či ďalšieho väčšieho nákladu. Výber vhodných priečnikov je prvým krokom k následnému upevneniu strešného boxu, nosiča na bicykle či nosiča lyží a snowboardov.
pricniky-001.jpg

Základné rozdelenie priečnikov

1. Priečniky na hagusy

Ide o najjednoduchšie a najčastejšie riešenie. Dnešné moderné vozidlá majú totiž pozdĺžniky už v prvovýbave, a vy tak nemusíte riešiť ich dodatočnú kúpu. V prípade, že auto hagusy nemá, a vy na ne chcete napriek tomu priečniky na strechu upevniť, je potrebné ich kúpiť samostatne a zaistiť ich montáž. Uchytenie priečnikov na hagusy býva ľahké a rýchle. Iba je potrebné zaistiť kompatibilitu s vašim vozidlom. Niektoré univerzálne priečniky na hagusy však možno tiež predĺžiť a skrátiť.

2. Priečniky na integrované hagusy

Najnovšie autá majú pozdĺžniky integrované ako svoju neoddeliteľnú súčasť, zapustenú do strechy vozidla. Tu je uchytenie nosičov opäť veľmi jednoduché a rýchle, ale treba vybrať bezpodmienečne kompatibilné priečniky s vašim vozidlom. S integrovanými hagusmi totiž nie je možná akákoľvek manipulácia.

3. Montážne body

Pokiaľ máte auto bez pozdĺžnikov, často na ňom nájdete tzv. montážne body, do ktorých priečniky umiestnite pomocou skrutiek či magnetov. Tu je naozaj dôležité kúpiť priečniky kompatibilné s vašim vozidlom.

4. Uchytenie pod lem strechy

K tomuto riešeniu pristúpte vo chvíli, keď zistíte, že vaše auto nemá hagusy ani montážne body. Ide o funkčné riešenie, avšak montáž si žiada trošku manuálnej zručnosti a predovšetkým trpezlivosti. Opäť je tu potrebná 100% kompatibilita s modelom vozidla vrátane jeho roku výroby.

Ako vybrať dĺžku priečnikov?

Délka příčníků je patrně ten nejdůležitější parametr pro jejich správný výběr. Je nezbytné koupit příčníky přímo na ten daný typ vozu. Mějte na paměti, že i pro různé verze vozu stejné modelové řady (např. Škoda Octavia II a Škoda Octavia III) se může délka i tvar příčníků lišit.

Ako priečniky namontovať na strechu?

V prípade, že viete, ako dlhé priečniky ideálne vybrať, zamerajte sa na spôsob uchytenia, prípadne tvar priečnikov. Hoci uchytenie býva často univerzálne, nie vždy to tak musí byť. Myslite tiež na to, že k priečnikom budete montovať ďalšie vybavenie - strešný box, nosič na bicykel atď.
pricniky-002.jpg
Priečniky by teda mali byť dostatočne vysoké, aby vám napr. viazanie lyží nedrhlo o strechu. V mnohých prípadoch sa stretnete s klasickým U-profilom, ktorý funguje na podobnom princípe ako visiaci zámok. Stále častejší je však systém s tzv. T-drážkou, ktorá slúži na jednoduchú a rýchlu montáž. Či už plánujete na záhradku pripevniť čokoľvek, overte si vzájomnú kompatibilitu ešte pred nákupom.

Materiál priečnikov

  • Oceľové priečniky vynikajú dobrou odolnosťou a relatívne nízkou obstarávacou cenou.
  • Hlavnou vlastnosťou, pre ktorú sú obľúbené hliníkové priečniky, je ich nízka hmotnosť. Manipulácia pri montáži je tak o niečo jednoduchšia a ľahko sa zníži aj spotreba vozidla. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.
  • Pri výbere priečnikov zohráva úlohu aj ich maximálne zaťaženie. Dnešné oceľové aj hliníkové tyče však s prehľadom unesú aj 100 kg, čo jednoducho vystačí na prevážanie plne naloženého strešného boxu aj na prevoz bicyklov.
Záhradka a náklad na streche sa môžu negatívne prejaviť na jazdných vlastnostiach vozidla. Pred montážou priečnikov a ďalšieho vybavenia na strechu vozidla preto radšej skontrolujte tlak v pneumatikách a zmerajte výšku dezénu pneumatík.

Ďalšie články v poradni