Vyhľadávanie

Driftovanie: Zábava ale aj znalosť správania vozidla za všetkých podmienok

5.4. 2023
Pred 30 rokmi to bol úplne neznámy pojem, dnes veľmi rozšírená odroda motoršportu a vášeň benzínových nadšencov. Driftovanie, čiže jazda dverami napred je dnes veľmi populárna a pozná ho snáď každý, kto sa nejakým spôsobom zaujíma o motoršport.

Driftovanie: Zábava aj príprava na krízové ​​situácie

Zjednodušene povedané je driftovanie špeciálny štýl jazdy, pri ktorom sa vodič snaží vozidlo udržať v riadenom pretáčavom šmyku v čo najlepšom uhle smerom k apexu zákruty. Je známe, že na driftovanie je potrebné auto s pohonom zadných kolies, čo však nemusí byť úplne pravda.

driftovanie.jpg

Driftovať ide aj s pohonom predných kolies alebo s pohonom 4x4. Je to ťažšie, ale je to možné. Existuje niekoľko techník ako na riadený šmyk. Záleží hlavne na zdatnosti, ale aj na situácii, a štýle jazdy.

Driftovanie je tiež druh motoršportu, ku ktorému zďaleka nepotrebujete také zázemie a financie ako pri ďalších motoristických športoch. Určite sa nájdu ľudia, ktorí toto umenie odsudzujú, ale schopnosť vedieť kontrolovať drift môže byť veľmi užitočná vo chvíli, keď sa vám auto dostane do šmyku na snehu.

Ako sa naučiť driftovať?

Najrýchlejšie sa naučíte driftovať na snehu. Klzký zasnežený povrch neničí pneumatiky tak rýchlo. Auto sa preto dostane ľahko do šmyku, ale taktiež je to o dosť bezpečnejšie. Na snehu sa človek môže učiť aj v nízkych rýchlostiach, takže sa eliminuje strach z rýchlosti a minimalizuje sa riziko vážneho poškodenia pneu.

Stačí vám iba odľahlé prázdne parkovisko, trocha snehu a odhodlanie. Adrenalín a dobrá nálada sa dostavia hneď po prvom riadenom šmyku.

Základné driftovacie techniky aneb ako driftovať

Spôsobov, ako driftovať s autom je celý rad. Pozrite sa na tie najobľúbenejšie techniky, ktoré sa bežne používajú:

  • Power Drift: Pri výjazde zo zákruty prudko zošliapnite plyn, auto by sa malo pretočiť.
  • Sadio Drift: Drift s pomocou ručnej brzdy. Ide o zložitejší manéver, na jeho pochopenie odporúčame pozrieť video Drift Bible.
  • Feint Drift: Pokročilá technika driftovania, pri ktorej sa využíva prenos váhy a zotrvačných síl. Pred zákrutou vodič rýchlo zatočí do opačného smeru, než vedie zákruta, následne okamžite volant vráti a zatočí v smere zákruty. Táto technika chce veľa skúseností a praxe, inak tiež hrozí, že dostanete „hodiny“.
  • Straight Drift: Ide o driftovanie na rovinke. Používa sa väčšinou len na pobavenie divákov. Vodič pri výjazde zo zákruty na napr. cieľovú rovinku jednoducho pokračuje nekonečnými feint driftmi zo strany na stranu.
  • Trail braking: Trail braking patrí medzi obľúbené spôsoby, ako driftovať s predokolkou alebo 4x4, u ktorých existuje väčšia pravdepodobnosť nedotáčavosti. Tento spôsob prechádzania zákrut sa líši od bežného pravidla „v nájazde pribrzdiť, zatočiť, na výjazde pridať plyn“, avšak umožňuje vám ľahko kontrolovať tlak na predných kolesách a znížiť zaťaženie zadnej nápravy.
  • Pri trail brakingu sa počas natáčania predných kolies brzdí. Pri nájazde do zákruty brzdite razantnejšie a tesne pred apexom ľahko uvoľnite brzdový pedál. Tým dôjde k odsadeniu zadnej časti a vy korigujete smer pomocou opačného natočenia volantu, než akým smerom vedie zákruta.

Hrozí vám pokuta za driftovanie?

Driftovanie je síce zábava a adrenalín, ale pri bežnej prevádzke by ste rozhodne driftovať nemali. Môže to byť totiž nebezpečné nielen pre ostatných účastníkov prevádzky, ale aj pre vás samotných.

Pri šmyku nikdy nemôžete s istotou tvrdiť, že máte všetko pod kontrolou. V zime, ale aj v iných ročných obdobiach, je dôležité za bežnej prevádzky jazdiť opatrne.

Aj keď zákon o premávke na pozemných komunikáciách priamo nezakazuje driftovanie, stanovuje pravidlá pre správne riadenie vozidla, čo je a čo nie je povolené a kde sú stanovené hranice. Polícia môže vaše driftovanie vyhodnotiť ako tieto priestupky:

  • Nedanie znamenia o zmene smeru jazdy pred odbočovaním a počas odbočovania
  • Bezdôvodná jazda vo vyznačenom jazdnom pruhu
  • Porušenie zákazu používať motorové vozidlo na iných miestach ako sú cesty
  • O Obťažovanie ostatných účastníkov cestnej premávky a iných osôb, najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode
  • Nerešpektovanie dopravnej značky upravujúcej prednosť „Daj prednosť v jazde“ a „Stoj, daj prednosť v jazde“
  • Jazda po nesprávnej strane vozovky
  • Prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti
  • Jazda na nezodpovedajúcich pneumatikách
Výška pokuty závisí od konkrétnej situácie a prísnosti policajnej hliadky. Najhorším trestom pre vás by však mohlo byť spôsobenie autonehody. Nechajte si preto driftovanie na okruh, alebo aspoň na prázdne parkovisko.

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

Ďalšie články v poradni