Vyhľadávanie

Koľko peňazí by som mal investovať do pneumatík?

4.10. 2023

Kúpa nových pneumatík je vždy zásahom do rodinného rozpočtu. Nezabúdajte ale, ide o investíciu do bezpečnej a pohodlnej jazdy. Poradíme vám, prečo sa oplatí kúpiť kvalitné pneumatiky a ako ušetriť.

cena-pneu-(2).jpg

Na pneumatikách sa šetriť neoplatí

Veľkosť vašej investície do pneumatík by sa mala odvíjať od toho, na aký účel budete pneumatiky používať a koľko km ročne najazdíte. V neposlednom rade aj podľa štýlu vášho riadenia. V každom prípade sa na pneumatikách neoplatí príliš šetriť. V každom prípade sa neoplatí na pneumatikách prehnane šetriť. Ide o dôležitý bezpečnostný prvok vášho vozidla.

Hľadáte lacné pneumatiky? Skúste výpredaj po sezóne!

Najmä pri zimných pneumatikách je kvalita dôležitá. Pokiaľ ale predsa len chcete niečo málo ušetriť, kúpte pneumatiky s predstihom. Celkom lacné zimné pneumatiky zoženiete uprostred leta a lacné letné pneumatiky naopak na začiatku zimnej sezóny. Cena zimnej pneumatiky od rovnakej značky v rovnakom rozmere bude obvykle o niečo vyššia, než cena letnej pneu.

Vyhnite sa podozrivo lacným pneu a pneumatikám z druhej ruky

Nízka cena pneumatík by však rozhodne nemala byť rozhodujúcim kritériom pre výber pneu. Je potrebné si uvedomiť, že kvalitné pneumatiky nebudú práve za hubičku, ale ich cena sa vám mnohonásobne vráti v podobe bezpečnej a úspornej jazdy.

U najlacnejších pneumatík musí človek počítať s tým, že ich jazdné vlastnosti budú menej kvalitné. Kúpa ojazdených pneumatík alebo tzv. protektorov sa už dnes na osobné vozidlá neoplatí. Cena najlacnejšiích pneumatík je na podobnej úrovni. Aj keď to nie je ideálne riešenie, tak vám vydrží dlhšie a jazda na nich bude bezpečnejšia.

Nevyberajte pneumatiky iba podľa ceny, stavte radšej na testy pneu

Cena pneu by mala byť len jedným z kritérií pri výbere pneumatík. Oveľa dôležitejšie ukazovatele sú dĺžka brzdnej dráhy, priľnavosť v zákrutách či odolnosť voči aquaplaningu. Prezrite si nezávislé testy pneumatík a rozhodnite sa radšej podľa nich, než podľa ceny pneu.

Ďalej by vás mohlo zaujímať:

Ďalšie články v poradni