Vyhľadávanie

Kam vyhodiť staré a ojazdené pneumatiky?

9.3. 2022

Staré pneumatiky bohužiaľ stále často nájdeme váľať sa v priekope, na poli či dokonca v lese. Každoročne ich dobrovoľníci v rámci akcie Upracme Slovensko dostanú z prírody tisíce. Pripravili sme pre vás návod, ako sa rýchlo, jednoducho a hlavne ekologicky zbaviť ojazdených pneumatík.

Pneumatiky do prírody nepatria!

Väčšina ľudí spozorní, keď rieši výber nových pneumatík a ich včasné prezutie. To máte rozmery pneumatík, výška dezénu, správny tlak atď... Čo ale ľudia často neriešia je to, kam vyhodiť pneumatiky.

Ako iste viete, žiadna pneumatika nie je nesmrteľná. Ale po konci svojej životnosti rozhodne nepatrí do prírody, ale ani do odpadkového koša, alebo nádoby na plastový odpad. Heslo triediť odpad zahŕňa aj triedenie pneumatík.
pneu v prírode

Prečo by pneumatiky nemali končiť na čiernej skládke?

Pneumatiky majú pri nevhodnej forme „likvidácie“ nepriaznivý vplyv na prírodu a na životné prostredie. Ako je uvedené vyššie, pneumatiky obsahujú značné množstvo látok, niektoré sú silne toxické. Tie samozrejme v prírode zostávajú a okrem toho dlhé roky krajinu hyzdia. Snáď každý z nás už v živote v lese stretol čiernu skládku ovenčenú odhodenými pneumatikami. Vytváranie čiernych skládok je priestupkom, za ktorý hrozí vysoká pokuta.

Prečo pneumatiky nepáliť doma?

Jarné opekanie špekáčikov na starých zimných pneumatikách je tiež krajne nevhodné riešenie. Pri spaľovaní pneu vzniká veľké množstvo toxických látok a nebezpečných plynov. Pri pálení gumy a pneumatík sa uvoľňuje oxid síry, ktorý dráždi dýchacie cesty a môže spôsobiť aj nevratné poškodenie pľúc. Ekologická likvidácia je pritom jednoduchšia, než by sa mohlo zdať. Kam teda so starými pneumatikami?

Zodpovedný prístup k likvidácii pneumatík je na každom z nás

Vedeli ste, že cena za likvidáciu pneumatiky je započítaná v ich obstarávacej cene? Výrobcovia a predajcovia pneumatík sú povinní zriaďovať miesta spätného odberu pneumatík. Od apríla 2016 spadajú aj pneumatiky medzi odpad, pre ktorý platí kolektívny systém spätného odberu. V SR zariaďuje spätný odber pneumatík ELTMA. Zoznam a mapu zberných miest nájdete tu.

Aké je ďalšie využitie odovzdanej pneumatiky?

Ak sa pýtate, či sa dá pneumatika recyklovať, tak vedzte, že áno. Pneumatiky je možné využiť ako materiálovo, tak energeticky.

Z hľadiska materiálov použitých pri výrobe pneu ich môžeme rozdeliť na oceľové kostry, textil a gumy. Oceľové kostry sú ďalej použité v hutníckom priemysle, textil napríklad do izolačných dosiek. Guma sa spracuje do gumového granulátu, z ktorého sa vyrába napr. tlmiaca podlaha na workoutovom ihrisku.

workoutové ihrisko

Existujú aj zariadenia na energetické spracovanie pneumatík. Takéto zariadenia podliehajú prísnej kontrole a musia mať povolenie Slovenské inšpekcie životného prostredia. Táto inšpekcia kontroluje a monitoruje systém spaľovania a vzniku emisií.

Ďalšie články v poradni